آقای اقتصادی؛ نکته ها و یادداشت های اقتصادی من و شما برای ما
صفحه اصلی | تماس با نویسنده بلاگ | معرفی بلاگر | خوراک وبلاگ | يكشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۳
سالانه ۲۲۰ میلیارد دلار زیان رشوه‌خواری در آفریقا ، میزان رشوه خواری در ایران چقدر است ؟

reshve1.jpg
بیشترین رشوه را، پیمانکاران و شرکت‌ها برای دریافت قراردداد می‌پردازند. این، تنها آفریننده خسارت‌های مالی نیست، بلکه در مواردی، حتی با سلامتی و جان انسان‌ها بازی می‌کند.

در بسیاری از کشورهای جهان، فساد ‌مالی همچنان بزرگترین مساله است. سازمان "ترانسپارنسی اینترنشنال" که افشای فساد و رشوه خواری را در جهان هدف خود قرار داده است، هرسال شاخص فساد را در کشورهای مختلف تعیین می‌کند و منتشر می‌سازد. گزارش تازه این سازمان، روز چهارشنبه ۲۴ سپتامبر در برلین انتشار یافت. در این گزارش، سومالی، عراق و میانمار، در صدر فهرست کشورهائی قرار گرفته‌اند که بالاترین میزان رشوه‌خواری در آن‌ها رواج دارد.

reshve2.jpg
هرسال صدها میلیارد دلار رشوه در سراسر جهان پرداخت می‌شود. گزارش تازه "ترانسپارنسی اینترنشنال" نشان می‌دهد که رشوه‌خواری تنها در آفریقا سالانه بیش از ۲۲۰ میلیارد دلار خسارت به‌بار می‌آورد.

در بسیاری از کشورهای جهان، فساد ‌مالی همچنان بزرگترین مساله است. سازمان "ترانسپارنسی اینترنشنال" که افشای فساد و رشوه خواری را در جهان هدف خود قرار داده است، هرسال شاخص فساد را در کشورهای مختلف تعیین می‌کند و منتشر می‌سازد. گزارش تازه این سازمان، روز چهارشنبه ۲۴ سپتامبر در برلین انتشار یافت. در این گزارش، سومالی، عراق و میانمار، در صدر فهرست کشورهائی قرار گرفته‌اند که بالاترین میزان رشوه‌خواری در آن‌ها رواج دارد.
ترانسپارنسی اینترنشنال، نظام سیاسی این کشورها را متهم می‌کند که در امر پیشگری از رشوه‌خواری در بخش دولتی، ریاکاری می‌کنند.
به گفته رئیس این سازمان، فساد مالی با مرگ و زندگی انسان‌ها سر و کار دارد و اگر با آن مبارزه نشود، به ویژه در فقیرترین کشورهای جهان، برآیندی بسیار تلخ خواهد داشت. لابل می‌گوید:

« در کشورهای کم درآمد، رشوه می‌تواند مرز میان مرگ و زندگی باشد. وقتی که پول از مدار اقتصاد ملی خارج و صرف نیازهای فردی شود، اثرات منفی آن در عرصه خدمات بهداشتی، درمانی، آموزشی و تامین آب‌آشامیدنی آشکار می‌شود. مردم بیمار می‌شوند و از توسعه اقتصادی بازمی‌مانند. حتی به عنوان مثال، وقتی که از مواد ساختمانی نامرغوب و کم، استفاده می‌شود، در جریان زلزله، پل‌ها و ساختمان‌ها فرو می‌ریزند و جان انسان‌ها را به خطر می‌اندازند».


در گزارش سالانه ترانسپارنسی اینترنشنال می‌خوانیم: براساس برآورد اتحادیه آفریقا، فساد و رشوه‌خواری هرسال ۱۴۹ میلیارد یورو به قاره سیاه خسارت وارد می‌کند. این برابر با حدود ۲۲۰ میلیارد دلار و مجموع تولید‌ناخالص ملی سه کشور کنیا، تانزانیا وکامرون است. رقمی بسیار درشت برای قاره‌ای که برای توسعه خود به شدت نیازمند منابع مالی است.


در این گزارش، نام ۱۸۰ کشور نسبت به درجه مبارزه با فساد مالی در آن‌ها از بالا به پائین رده‌بندی شده است. دانمارک، سوئد و زلاندنو در صدر فهرست قرار دارند. یعنی ضریب رشوه‌خواری در آن‌ها از همه جای جهان کمتر است. در مقابل، سومالی، عراق و میانمار ( برمه) آلوده به بالاترین میزان فساد شناخته شده‌اند.


« همه باید در امر مبارزه با رشوه‌خواری شرکت‌کنند. در غیر این‌صورت، هرکس می‌تواند بگوید که دیگران هم رشوه می‌پردازند. پس هیچکس دست از این کار بر نمی‌دارد. اما این دورباطل باید به پایان برسد و چنین چیزی عملی هم هست. شرکت‌های زیادی هستند که این را در بسیاری از کشورها ثابت کرده‌اند. آن‌ها می‌گویند: من یک قرارداد را از دست دادم، اما بعدا یکی دیگر گرفتم. من باید بیشتر منتظر می‌ماندم، اما آخرش موفق شدم. ما باید روی این نمونه‌ها بیشتر کار کنیم».

آقای اقتصادی : با توجه به تاکیدات مکرر پیشوایان دینی که به نظر آقای اقتصادی رشوه حکمی مانند ربا را دارد چرا در این رابطه مراکز تحقیقات دینی و دفاتر مراجع کمتر تحقیق و مطلب ارائه نموده اند .
آقای اقتصادی پیشنهاد می کند که سازمان بازرسی معاونت ویژه ای را برای موضوع رشوه ایجاد نماید تا علاوه بر فرهنگ سازی و اطلاع رسانی موارد رشوه در ریشه کنی این بلای خانمان سوز اقدامات بایسته ای صورت دهد .
برای شرکت در بحث لطفا انواع رشوه را معرفی نمایید .

یکشنبه، ۷ مهرماه ۱۳۸۷ | لینک ثابت | تعداد بازدید: 2653 مرتبه
مشارکت در بحث (0 مشارکت)
ثبت نظر شما
(اگر بار نخست است که می‌خواهید نظر خود را ثبت کنید، باید توجه داشته باشید که نظر شما پس از تایید مدیریت سایت، منتشر خواهد شد. از صبر شما سپاسگزاریم.)
دسته‌بندی موضوعی وبلاگ

- قوانین و مقررات (8 نوشته)
- اقتصاد سیاسی (9 نوشته)
- انرژی و نفت (13 نوشته)
- اصل 44 و چشم انداز (6 نوشته)
- بین الملل (4 نوشته)
- بانک بیمه سرمایه گذاری (6 نوشته)
- بازرگانی صنعت و تعاون (6 نوشته)
- بخش خصوصی (3 نوشته)
- خرد و کلان آقای اقتصادی (17 نوشته)
- شعار سال (1 نوشته)
پربیننده‌ترین نوشته‌ها

- ذکات فطره ، روایات ، مسائل شرعی و بررسی اثرات آن بر عدالت اجتماعی و مسائل اقتصادی جامعه (5226 بازدید)
- نرخ تورم در میزان زکات فطریه تعیین گردید . (2909 بازدید)
- تهاتر ، ابزاری کارآمد ؟ در جبران نقدینگی . (2852 بازدید)
- متن کامل آخرین نامه مظاهری به دکتر احمدی نژاد ، چرا اینگونه و در این دریای پر طلاطم و توفان ، کشتی اقتصاد بدون سکاندار ماهر به کجا راه خواهد برد؟ (2746 بازدید)
- سالانه ۲۲۰ میلیارد دلار زیان رشوه‌خواری در آفریقا ، میزان رشوه خواری در ایران چقدر است ؟ (2654 بازدید)
- عبرت آموزی از ناکامی ایران در عضویت موقت شورای امنیت سازمان ملل ! ! ! (2510 بازدید)
- چه خوابی برای بخش خصوصی دیده شده است و آیا سونامی دیگری برای بخش خصوصی در راه است ؟ (2276 بازدید)
- آیا خشنودی ایران از بحران مالی در آمریکا و اروپا رفتاری عاقلانه و اسلامی است ؟ (2216 بازدید)
- بانک آسیا برای ساخت راه آهن ایران-ارمنستان وام می دهد (2077 بازدید)
- آیا دولت باید هزینه کاهش قیمت مسکن را بپردازد یا بخش خصوصی ؟ راهکار چیست ؟ (1729 بازدید)
لینک‌های اقتصادی

وبلاگشهر

ERROR: http://rpc.blogrolling.com/display_raw.php?r=2790dfe11fd6feb495241da16e0c7581 is currently inaccessible
جستجو در سایت

آگهی

ترجمان وحی
ترجمه قرآن كريم به زبان های محتلف
آگهی های بازرگانی
تبلیغات اینترنتی در سایت های پر بیننده ایرانی با رتبه زیر 1000 الکسا
آرشیو ماهانه وبلاگ

- October 2012 (3 Entries)
- August 2011 (4 Entries)
- June 2011 (1 Entries)
- April 2011 (1 Entries)
- November 2010 (2 Entries)
- September 2010 (3 Entries)
- August 2010 (4 Entries)
- May 2009 (2 Entries)
- April 2009 (1 Entries)
- March 2009 (1 Entries)
- February 2009 (2 Entries)
- January 2009 (1 Entries)
- December 2008 (1 Entries)
- November 2008 (4 Entries)
- October 2008 (13 Entries)
- September 2008 (28 Entries)
آخرین اخبار سایت اصل 44

Error: An error occured while parsing RSS file. Please contact with us at: support@extralabs.net